Engelli çocuklar yaşama 'pony'lerle sarılıyor

Engelli çocuklar yaşama 'pony'lerle sarılıyor

Kocaeli'nin doğasıyla ünlü Kartepe ilçesinde yurt içi ve yurt dışından gelen fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar, fizyoterapist gözetiminde atlara binerek terapi görüyor.

Kocaeli'nin doğasıyla ünlü Kartepe ilçesinde yurt içi ve yurt dışından gelen fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar, fizyoterapist gözetiminde atlara binerekrehabilite ediliyor.

Kocaeli Üniversitesi Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu'nda, 10 yıldır sunulan hippoterapi (atla terapi) hizmeti sayesinde yaklaşık 2 bin kişiye "ek tedavi" desteği verildi.

Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar, fizyoterapist gözetiminde pony türü atlarla binerek, gördükleri terapi sayesinde sorunlarını aşmaya çalışıyor.

KOÜ Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılından bu yana atla terapi konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek, gerekli düzenlemelerin ardından 2008 yılından beri hasta kabullerine başladıklarını kaydetti.

Balıkçı, KOÜ İzmit Rehabilitasyon Merkezi'nden fiziksel, zihinsel engelli veya duygusal bozukluğu olan hasta gruplarının, Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu Hippoterapi Uygulama Alanı'nda atla terapi gördüğünü bildirdi.

"Hekim önerisiyle yapılmalı"

Yaklaşık 10 yıldır her gün hastalara hizmet verdiklerini vurgulayan Balıkçı, "Seans süreleri boyunca bu alanda hippoterapi görerek sonuçları gözleniyor. Sonuçları olumluysa devam ediyor, olumsuzsa devam etmiyor. Şu ana kadar yaklaşık 2 bine yakın hasta, bu programdan yararlandı." dedi.

Balıkçı, hippoterapinin dünyada çok yaygın olduğunu Türkiye'de ise son dönemlerde gelişmeye başladığını anlattı.

Hippoterapinin temel tedavi olmadığını belirten Balıkçı, şöyle devam etti:

"Yardımcı, destekleyici terapidir ve kullanılmasında özen gösterilmesi gereken en önemli husus, mutlaka bir hekimin bunu önermesi ve gözlemlemesidir. Çünkü tedavinin yanında uygun değilse hastayı deformasyona da götürebilirsiniz. Bu da kötü bir sonuç getirebilir. Hekim ve terapist işbirliğinde yapılması gereken bir uygulama. Otistiklerden, psikolojik bozukluklara, serebral palsi, kaza geçirmiş felçlilere, tüm hasta gruplarına uygulama sonuçları pozitif olan çalışmaları gözlemleyebiliyorsunuz. Bunun haricinde hasta yakınlarının verdiği bilgiler önemli. Buraya geldiğinde 'ayakta duramıyordu, oturamıyordu' denilen hastaların aktif harekete geçtikleri gözlemleniyor."

"Kartepe'ye gelen hasta sayısı her geçen yıl artıyor"

Atların çok duyarlı bir canlı olduğuna işaret eden Balıkçı, "Atların sıcaklığı, pozitif enerjisi otomatik olarak hastalara yansıyor. Bunun yanı sıra atın kas gücü, fiziki gücü de ayrı bir güç kazandırıyor çünkü hareketlerini sağlayamayan bir çocuk, belli bir zaman sonra ata hükmetmeye başlaması, atı yönlendirmeye çalışması ayrı bir psikolojik değer kazandırıyor." dedi.

Balıkçı, yurt dışından da hastaların geldiği merkezdeki çalışmaların, internet sayesinde çok hızlı yayıldığını bildirdi.

Kartepe'ye gelen hasta sayısının her geçen yıl arttığını aktaran Balıkçı, ilçenin sağlık turizmine hippoterapinin de eklendiğini belirtti. 

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

21:31:25 - 25.09.2017


RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler
Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba

Nina Dobrev

Oyuncu

Nina Dobrev

Megan Fox

Oyuncu - Sanatçı

Megan Fox

Margot Robbie

Oyuncu

Margot Robbie