SON DAKİKA... Filistinliler ve İsrail askerleri çatışıyor!

SON DAKİKA... Filistinliler ve İsrail askerleri çatışıyor!

Kudüs kriziyle ilgili tansiyon düşmüyor! ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, infiale neden oldu.

Trump'a yönelik tepki yağıyor! İntifada çağrısı yapılan Filistin'de gösteriler başladı, Trump'ın posterleri ve Amerikan bayrakları yakılıyor. Bölgeden gelen son dakika haberlerine göre, Filistinliler ve İsrail askerleri çatışıyor! Haaretz'de yer alan habere göre, çok sayıda yaralı var

Gerilim her geçen saniye tırmanıyor. Trump'ın Kudüs kararının ardından intifada çağrısı yapan Filistin'de gösteriler başladı. Haaretz gazetesi, İsrail askerleri ile Filistinli göstericilerin Batı Şeria ve Gazze'de çatıştığını bildiriyor. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olayların fotoğraflarını uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya servis ediyor.

İsrail ordusu, Batı Şeria'ya asker yığma kararı aldığını duyurmasının ardından, Haaretz Batı Şeria'da 14 protestocunun biber gazından, iki Filistinlinin de plastik mermi nedeniyle yaralandığını aktarıyor.

ÇATIŞMADA YARALILAR VAR!

İsrail askerleri Gazze sınırını toplananları dağıtıyor, çatışmada yaralılar var.

Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta yüzlerce gösterici sokağa çıkmış durumda.

İsrail ve ABD bayraklarını yakan eylemcilerin öfkesinden Donald Trump posterleri de nasibini alıyor.

Filistinli İslamcı Hamas grubu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının ardından, İsrail'e karşı yeni bir ayaklanmaya çağırdı.

İsrail ordusu, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki birliklerini takviye ettiğini ve birkaç yeni taburu ve bazı birlikleri bölgede konuşlandırdığını açıkladı. Ordu bu önlemleri olası gelişmelere karşı hazırlık" olarak niteledi.

"ABD' ARTIK ORTADOĞU'DAKİ ARABULUCU ROLÜNÜ TERK ETTİ"

Mayıs ayında Hamas'ın tek liderliğine seçilen Haniye, ABD'nin kararına karşı yarın gösteriler yapmaları için Filistinlilere, Müslümanlara ve Araplara çağrı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yardımcısı Nasır el Kidwa, Filistinlileri barışçı olmak koşuluyla protesto eylemlerine çağırdı. Abbas dün yaptığı açıklamada ABD'nin artık Ortadoğu'daki arabulucu rolünü terk ettiğini söyledi.

Haniye, "Tüm Hamas üyelerine ve tüm birimlerine Kudüs'ü ve Filistinlileri tehdit eden bu stratejik tehlikeye karşı durmak için verilebilecek her türlü talimat için tam hazırlıklı olmaları emrini verdik" dedi.

Haniye, Abbas'ın İsrail'le barış çalışmalarından çekilmesini ve Arapların Trump yönetimini boykot etmelerini istedi.

KUDÜS KRİZİNİN NEDENİ

İsrail, Kudüs'ün "ebedi ve bölünmez" başkenti olduğunu savunuyor. Filistinliler ise ileride kurulacak bağımsız devletlerinin başkentinin Doğu Kudüs olmasını istiyorlar.

Trump ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için de emir verdi ancak bunun birkaç yıl alacak bir süreç olacağı belirtiliyor.

Trump bu kararının dengeyi İsrail'den yana çevirmeyi amaçlamadığını ve Kudüs'ün geleceğinin taraflar arasında müzakereler yoluyla belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Diplomatlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kudüs konusunu görüşmek üzere muhtemelen yarın toplanacağını söylediler.

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

16:14:33 - 07.12.2017


RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler
Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba

Nina Dobrev

Oyuncu

Nina Dobrev

Megan Fox

Oyuncu - Sanatçı

Megan Fox

Margot Robbie

Oyuncu

Margot Robbie