Toprağın Bereketi'nde bu hafta antepfıstığında zirai mücadele ve gübreleme konuşuldu

Toprağın Bereketi'nde bu hafta antepfıstığında zirai mücadele ve gübreleme konuşuldu

Her Hafta Pazartesi Günleri 17.30’ da Canlı Olarak Yayınlanan ve İl Müdürlüğümüz Teknik Elemanlarından Erdem BAĞCI’ nın Hazırlayıp Sunduğu Toprağın Bereketi Programının Bu Hafta ki konukları, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Teknik Elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Serpil Karadağ ve Ziraat Mühendisi Nilgün Kalkancı oldu.

Her hafta pazartesi günleri bir birinden farklı konu ve konuklarla çiftçilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Teknik Elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Serpil Karadağ; Antepfıstığı alanlarında rastlanan önemli zararlılar, Zararlılarla mücadelede Kışın nasıl bir hazırlık yapmalıyız, kültürel önlemler neden önemli antepfıstığında hangi zararlılar kültürel önlemlerle azaltılabilir veya mücadele edilebilir, Zararlılarla mücadelede nelere dikkat etmeliyiz, Entegre mücadele nedir? Neden entegre mücadele önemli, entegre mücadelede hangi yöntemler kullanılmakta, biyoteknik ve biyoteknik yöntemler antepfıstığında kullanılmakta mı? Antepfıstığında biyolojik mücadele Çalışmaları ne aşamada, kimyasal mücadelede nelere dikkat etmeliyiz, kimyasal mücadelede başarısız olmamak için neler yapmalıyız.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Teknik Elemanlarından Ziraat Mühendisi Nilgün Kalkancı ise; Antepfıstığı ağaçlarında neden gübreleme yapıyoruz? Gübreleme yapmadan önce neler yapmalıyız? Gübre atmada kriterimiz ne olacak? Toprak örnekleri ne zaman, hangi derinlikten ve nasıl alınmalıdır? Toprak örneğini aldığımız etiketin üzerine ne gibi bilgiler yazılmalıdır, Toprak örnekleri nerelerden alınmaz? Toprak örnekleri kaç yılda bir alınmalıdır? Antepfıstığı yetişen bölge topraklarının yapısı nasıldır? Antepfıstığı yaprak örnekleri niçin, ne zaman ve nasıl alınmalıdır? Yaprak örneği alınırken dikkat edilecek hususlar nelerdir. Yaprak gübresi uygulaması nasıl yapılmalıdır? Antepfıstığında besin elementi noksanlığı olduğunu nasıl anlarız.  Yaprakta azot eksikliğinin belirtileri nelerdir? Toprakta azot uygulaması ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? Yaprakta fosfor ve potasyum eksikliklerinin belirtileri nelerdir? Toprakta fosfor, potasyum ve hayvan gübresi uygulamaları ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? Antepfıstığında yetiştirilen bahçelerde demir noksanlığı neden çok fazla görülüyor? Belirtileri nelerdir.  Antepfıstığı araştırma enstitüsü müdürlüğünde toprak ve bitki analiz laboratuarı var mı hangi analizler yapılmaktadır? Gibi birçok konuda

İlimizden yayın yapan Aksu TV ile Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladığı ve her hafta Pazartesi günleri 17.30 da canlı olarak yayınlanan  'Toprağın Bereketi' TV programı ile İlimiz gıda, tarım ve hayvancılığına yön veriliyor, üreticiler, çiftçiler ve sektör paydaşları bilgilendiriliyor.

 

Maraş Pusula Haber - www.maraspusula.com / Editör, Duygu Özarslan

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

10:01:54 - 11.01.2017


RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler
Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba

Nina Dobrev

Oyuncu

Nina Dobrev

Megan Fox

Oyuncu - Sanatçı

Megan Fox

Margot Robbie

Oyuncu

Margot Robbie