Ahmet Ardıç

Ahmet Ardıç Bütün Yazıları

Yazar - Kültür

maraspusula@gmail.com

Hayattan Lezzet Almak

19:44:06 - 27.04.2016

FACEBOOK
TWITTER
GOOGLE+
WHATSAPP
EMAIL

       Merhaba Kıymetli Dostlar;


       Hayat gerçekten çok kısa, ömür hızla geçiyor. Geçmişe baktığımızda yaşadıklarımızı üç beş cümlede özetleyip bitiriyoruz. Ama kâinata baktığımızda, Cenab-ı Hakkın bizleri düşünerek yarattığı nimetleri gördüğümüzde, anlatmakla bitiremiyor, düşünmeye kısır fehimimizin yetmediğini görüyoruz.


       Aslında Cenab-ı Hakkın bizi insan olarak yaratması bile tek başına bir şükür sebebi değil mi? Nimet, şükür görürse ziyadeleşir, şükür görmezse eksilir gider. Peki, hayatta olmak, nefes alıp vermek bir şükür sebebi ise toplum olarak bu şükürsüzlük, kıymet bilmeme, doyumsuzluk hastalığına bir anlam veremiyorum.
       

       Hayalimizin gittiği yer nere ise onu kendimize ihtiyaç gibi görüyoruz. Kanaatin en büyük zenginlik olduğunu toplum olarak unutmaya başladık herhalde. 

       Artık toplum olarak, fert olarak kötümser bakan, yanlış gösteren, bulanık gözlükleri hepimizin çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Etrafımıza biraz sade ya da renkli gözlerle baksak, aslında ne kadar güzelliklerin olduğunu görmemek için kör olmak gerekir. 

Neden bu fani hayattan “helal dairede” lezzet almak için çalışmıyoruz… 

       “Güzel gören, güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır” diyor Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri. Bu söz benimle beraber, eminim ki bu mana ile bakan herkesi, şevke getiren bir bakış açısı kazandıracaktır.


       Gerçekten bu mana ile okulumuza, işimize, ailemize ve topluma baksak, âlemimizin ne kadar değiştiğine şahit oluruz. Elbet bu dünya imtihan dünyası, hiç bir şey dört dörtlük olmayacaktır. Ama kötü ve çirkin olanlardan daha fazla da güzelliklerin olduğuna inanmalı ve görmeliyiz. Bu yapılanları ve yapanları takdir edip katkı sunmakta bir amme vazifesidir diye düşünüyorum. Bu sayede hem biz zevk alırız, hem de yapan kişi hayırlı bir hizmet yaptığının mutluluğuna ermiş olur.

       Kısaca toplumun morale ihtiyacı var. Ülkemizi karıştıran çok düşman var. Bunların ekmeğine yağ sürmek yerine, herkes vazifesini hakkıyla yapıp, yapanlarında hakkını teslim etmesi gerekir. Hayata gülerek başlayalı ve güzellikleri görelim, görmeye çalışalım, görmeyenlere de kötülüklerden, yanlışlardan ziyade iyi olanlardan bahsedelim. 

       Allah, hakkı, hak bilip, ittiba eden, batılı, batıl bilip, içtinap eden kullardan etsin cümlemizi…

       Selametle. 

 

Yazarın www.maraspusula.com daki diğer yazıları.

 

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

19:44:06 - 27.04.2016

RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler

Nurettin Canikli

Siyasetçi

Nurettin Canikli


Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba