Fazilet Çomruk

Fazilet Çomruk Bütün Yazıları

Yazar

maraspusula@gmail.com

Evvela Samimiyet

13:36:50 - 17.05.2016

FACEBOOK
TWITTER
GOOGLE+
WHATSAPP
EMAIL

Samimiyet insanın kendi olması, sıcak davranması, maskesiz olması, içinden kötü düşünceli olup dışından çok iyi ve sevecenmiş gibi yanıltıcı davranmamasıdır. Samimiyet; Dürüstlük, çalışkanlık, azimlilik, sabır, gibi tüm bu güzel huy ve alışkanlıkları içinde barındırır. Bütün bu özellikler, bizi ahlaklı olmaya ve davranmaya götürür. Ahlakı olmayanın, ticari ahlakı, mesleki ahlakı, sanat ahlakı, basın ahlakı, siyasi ahlakı da olmaz. Ahlaklı olan; ya olduğu gibi görünür, ya da göründüğü gibi olur. Böyle olabilmek, en zor işlerdendir. Başta kul olmak gerekir. Kulluk, şartsız ve sebepsiz teslimiyeti gerektirir.

Fakat bunları yaparken karşımızdaki insanlar bizi suiistimal ediyorlarsa? Laubali ve saygısız tavırlar takınıyorlarsa? Yerlerini, konumlarını bilmiyor ve bizi müşkül duruma düşürüyorlarsa? Samimiyet bir insanın uysal bir koyun gibi her şeye evet demesi, sürünün peşine takılıp güdülmesi, kim ne derse yapması demek değildir. Kimseyi kırmamak, incitmemek uğruna hakkını savunamamak, kendini ezdirmek de…

Öncelikle bilmemiz gereken şudur ki Her insanın ayrı bir kişiliği vardır. Hoşlandığı şeyler, hoşlanmadığı şeyler, takdir ettiği davranışlar, tahammül dahi edemeyeceği davranışlar, çok esnek ya da çok katı olduğu kurallar gibi… ve sorumlulukları, öncelikleri vardır. Yakınlık derecemiz nezdinde mesafemizi belirleyip kenarlarını keskin hatlarla çizmemiz çok önemlidir. Dolayısıyla kendinizi adamayı, isteklerinizi hiçe saymayı bırakın artık. Örneğin: En iyi dostunuz önceliklerinize saygı gösterebilmeli, Komşunuz istediği an istediği dakika değil siz müsait olduğunuz zaman sizi ziyaret etmeli eğer hoşlanmıyorsanız evinizin düzenine karışmamalı yani herkes haddini, nerde başlayıp nerde bittiğini bilmeli.

Her iki taraf için de saygı dolu, güven dolu, içten ve geliştirici olacaktır. İlişkiler kısa vadeli değil belki vadesiz olacaktır. Samimiyetin en açık ve net ifadesi, “dil ile ikrar, kalp ile tasdik”tir. Kalbin tasdik etmediğini dil istediği kadar söylesin, inandırıcılık olmaz ve gerçekleşmez. Bu nedendir ki, bu cümleden olanlar, Allah’ın en sevmedikleridir. Allah’ın sevgisinden mahrum olanlardan olmamak duası dileği ve samimiyetle..

 

Yazarın www.maraspusula.com daki diğer yazıları.

 

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

13:36:50 - 17.05.2016

RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler

Nurettin Canikli

Siyasetçi

Nurettin Canikli


Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba