Lütfi Köse

Lütfi Köse Bütün Yazıları

Yazar - Mali Gündem

maraspusula@gmail.com

Ticari Defter Kapanışı

17:58:22 - 15.06.2017

FACEBOOK
TWITTER
GOOGLE+
WHATSAPP
EMAIL

Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarını zamanında yaptırmayanlara, 2017 yılında 5.408,00 TL. idari para cezası uygulanmaktadır.

Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerine 2016 yılında fiziki ortamda tutulan yevmiye defterlerinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanarak kapatılması gerekmektedir.

Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması hâlinde (E-Defter) defterlerin açılışlarında ve yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin kapanışında noter onayı aranmamaktadır.

Dolayısıyla mükelleflerin yevmiye defterlerinin kapanış tasdiklerinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar Notere yaptırılması gerekmektedir. Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarını zamanında yaptırmayanlara 2017 yılında 5.408,00 TL. idari para cezası uygulanmaktadır.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 64’üncü maddesinde her tacirin ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri, bu Kanuna göre açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorunda oldukları belirtilmiştir.

Mükelleflerin fiziki ortamda kullanacakları defterlerinin Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre açılış ve sadece Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre de kapanış tasdiklerini yaptırmaları gerekmektedir. Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması hâlinde (E-Defter)  elektronik defterlerin açılışlarında ve kapanışında noter onayı aranmamaktadır.

Fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defteri kebir ve envanter defteri ile diğer defterlerin açılış onayları, kuruluş sırasında ve kullanılmaya başlanmadan önce noter tarafından yapılmaktadır.

Yevmiye defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar (30 Haziran), yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı ise izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna (31 Ocak) kadar notere yaptırılmak zorundadır.

Buna göre Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerine 2016 yılında fiziki ortamda tutulan yevmiye defterinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması gerekmektedir.

 

Maraş Pusula Haber - maraspusula.com / Yazar, Lütfi Köse

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

17:58:22 - 15.06.2017

RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler

Nurettin Canikli

Siyasetçi

Nurettin Canikli


Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba