Mehmet Işık

Mehmet Işık Bütün Yazıları

Yazar - Tarih Kültür

yazar.mehmet@maraspusula.com

Kararsız Vatandaş

17:01:57 - 23.02.2017

FACEBOOK
TWITTER
GOOGLE+
WHATSAPP
EMAIL

Değerli okuyucu, bu yazıyı okurken lütfen 1923-2016 tarihleri arasındaki tüm siyasi kavgalar, hizipler, sürtüşmeler ve kemikleşmiş sorunları bir kenara bırakarak okumanızı tavsiye ederim.

>>> Tarihçi Yazar Mehmet Işık’ın Ölüm Uykusu kitabı çıktı

Parkın köşesinde  konuşan üç adam ve aralarında geçenlerin kalemimizden yansıması…

A ( Evetçi vatandaş ) - “Evet” mi “Hayır” mı?

B ( Kararsız vatandaş ) -Bilmem, sence?

- Tabi ki evet demelisin!

C ( Hayırcı vatandaş )-Tabi ki hayır demelisin!

- Evet dersem ne olacak? Hayır dersem ne olacak?

A - Vatanını seviyorsan, iç ve dış mihraklara karşı bir olmak, diri olmak istiyorsan evet diyeceksin.

C - Vatanını seviyorsan, ulusal egemenliğine sahip çıkacaksan kesinlikle hayır diyeceksin.

Kısa süreli bir sessizliğin ardından;

B - Peki, evet dersem, rüşvet ve iltimas bitecek, ihaleye fesat karıştıranlara müsaade edilmeyecek mi?

A - ?!!!

B - Peki, hayır dersem,  mevcut sistemdeki rüşvet ve iltimas hastalığı bitecek mi? Hayırcılar başarılı olurlarsa yani iktidar olurlarsa mevcut sisteme göre rüşvet ve iltiması nasıl bitirecekler önerileri var mı?

C - ?!!!

B- Evet dersem, vergiler azalacak, adamcılık bitecek ya da liyakat önde olacak mı?

A - ?!!!

B - Hayır dersem, neredeyse bir asırlık eski sistemdeki adamcılık, particilik bitecek mi, mevcut ekonomi politikasının dışında bir politika gelişecek mi? Vergiler ne olacak?

C - ?!!!

B - Evet dersem, Milli Eğitim sistemindeki çarpıklıklar, hastalıklar, neme lazımcılıklar, itibarsızlaştırılmış eğitim ve öğretmen anlayışında değişiklik olacak mı? En azından eğitim işi, eğitimci bir bakana bırakılacak mı?

A - ?!!!

B - Hayır dersem, bu sisteme göre felakete giden eğitim sistemini nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz? İktidar olmasanız da iktidar olana çözüm önerileri sunacak mısınız?

C - ?!!!

B - Evet dersem,  sistem değişirse dolar, euro gibi dövizler üzerinden ülkeye müdahale edilmesinin önüne nasıl geçmeyi düşünüyorsunuz? Dolar ya da euro mu kullanmayacağız yoksa ekonomik müdahalelere karşı bir savunma sistemi kurulacak mı?

A - ?!!

B - Hayır dersem,  mevcut sistemde ülke ekonomisine döviz yoluyla darbe indirilebiliyor. Bunun önüne geçmek için bir projeniz var mı?

C - ?!!!

B - Evet dersem,  sistem değişirse, bir dahaki sefere bu tarz mevzuların konuşulması sırasında, gerginlik olmadan, halk kutuplara ayrılmadan, fikrinden dolayı birbirine hakaret etmeden, insanca, kardeşçe, birbirlerinin fikrine saygı göstererek demokratik hakkını kullanabilecek mi?

A - ?!!!

B - Hayır dersem, mevcut sistem devam ederse teröristin fikir özgürlüğü adı altında her türlü hainliği yürütmesinin önüne nasıl geçilecek? İnsanlar fikirlerinden dolayı hakarete uğramadan, aşağılanmadan, istediklerini yapabilecekler mi? Demokrasi kılıfı altında stk ve vakıflar dış güçlere hizmet eden grup ve kuruluşlara nasıl bir yaptırım uygulanacak?

C - ?!!!

Bu ve benzeri yüzlerce soru, sorular…

Kararsız vatandaş, ne yapsın? 

Evet mi?

Hayır mı?

“Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın mesele şahsımla ilgili değil, ülkenin geleceğiyle ilgilidir” sözünü de düşünürsek, “evet” i halktan talep eden AK Parti ve MHP’nin sistem değişikliğinin devletin bekası ve milletin refahı için neler sağlayacağını etraflıca anlatması gerekmiyor mu?

“Ülke bölünür, üniter yapı dağılır, özgürlükler kısıtlanır.” diyen ve “hayır” ı halktan talep eden CHP ve diğer grupların mevcut düzenin aksaklıklarını nasıl düzelteceğini, devletin bu haliyle nasıl uzun yıllar güçlü bir halde yaşayacağını, halkın refah düzeyinin nasıl arttırılacağını, dünya gücü bir devletin nasıl olunacağını halka anlatmaları gerekmiyor mu?

Hayırcılar, mevcut sistemi halka dönük hale nasıl getirileceğini uygun bir dille anlatmalılar. Evetçiler, gelecek sistemin halkın yararına neler vaat ettiğini düzgün bir dille izah etmeliler.

Bu ülke evetçilerin, hayırcıların ve kararsızların tek ülkesidir. Türk halkının hiçbir şart ve durumda topraklarından vazgeçmeyeceğine, bu uğurda en küçük bir tereddüt göstermeden canından vazgeçeceğine dair hiçbir şüphe yoktur.

Siyaset, futboldan farklı olmalıdır! Hayırcılar, anlatın haklıysanız, AK Parti’ye üye birisi “Hayır” diyebilsin, evetçiler, siz de anlatın haklıysanız, CHP’ye üye olan birisi “Evet” diyebilsin!

Herkesin istediği,  tüm siyasi partilerin hedef olarak gösterdiği, umut edilen, özlenen demokrasi, hakikaten yalan değilse bu değil mi?

Ülkenin geleceği ile ilgili bir kararda farklı fikre sahip olduğu için; kimse toplumun ortak değerleri üzerinden ya da hassasiyetleri üzerinden diğerini düşman ilan etmemelidir.

Muhabbetle...

Maraş Pusula Haber - www.maraspusula.com / Yazar Mehmet Işık

 

Yazar Mehmet Işık, bundan sonraki yazılarında marasgundem.com'daki köşesinde devam edecektir.

Yazarımıza teşekkür eder saygılarımızı sunarız. 

ARKADAŞINA GÖNDER
YAZDIR
YORUM YAP

17:01:57 - 23.02.2017

RADYO DİNLE
NÖBETÇİ ECZANELER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

CENAZE İLANLARI

Kahramanmaraş Cenaze İlanları

İLÇE BELEDİYELERİ
TWITTER #Kahramanamaraş
FACEBOOK /maraspusula
PUSULA ANKET
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Nedir.?
BİYOGRAFİLER Bütün Biyografiler

Nurettin Canikli

Siyasetçi

Nurettin Canikli


Fatih Mehmet Erkoç

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Fatih Mehmet Erkoç

Mustafa Tuna

Siyasetçi

Mustafa Tuna

Jessica Alba

Manken

Jessica Alba